Ανακοινώσεις

Marie Skłodowska-Curie European Training Network Early Stage Researchers ICONIC: Improving the crashworthiness of composite transportation structures

05/06/2019

Marie Skłodowska-Curie European Training Network

Early Stage Researchers

ICONIC

Improving the crashworthiness of composite transportation structures

Laboratory of Technology and Strength of Materials

Department of Mechanical Engineering and Aeronautics

University of Patras - Greece

Location:

Patras - Greece

Salary scale (gross):

2800 – 3100 Euros per month

Hours:

Full Time

Contract Type:

Contract / Temporary

Placed on:

4th June 2019

Closes:

30th June 2019

Interviews:

6/7/8 July 2019

Start date:

1st August 2019

The Laboratory of Technology and Strength of Materials, Department of Mechanical Engineering and Aeronautics of University of Patras in Greece is participating in an EU Horizon 2020 Marie Skłodowska-Curie European Training Network on improving the crashworthiness of composite transportation structures (ICONIC). This network, of nine beneficiaries spread across six countries, seeks to appoint an Early Stage Researcher (ESR) to undertake ICONIC research activities until end of the project (end of September 2019), with the option to carry-on a PhD programme in an innovative, multidisciplinary and intersectoral structured research and training programme. The ESR will spend up to two months on secondment at other participating member organisations and will be expected to attend workshops, training courses, or a summer school.

The Laboratory of Technology and Strength of Materials, Department of Mechanical Engineering and Aeronautics of University of Patras, will appoint one ESR to undertake research in the following area:

Multiscale modelling for impact simulations of aerostructural components

The main objectives of this research project will be: (a) Develop a computationally efficient modelling approach, based on the representation of plies within a laminates as ‘stacked shells’ or ‘shell-like-solid’ elements, with a 2D progressive intralaminar damage model and the use of cohesive elements at the shell interfaces for modelling interlaminar damage, (b) Account for strain rate effects within the simplified formulation, by introducing in the finite element material models appropriate coefficients which will represent the strain rate dependency of strength and moduli properties and (c) Indentify industrially relevant demonstrators to assess simulation methodologies efficiency.

The development of a computationally efficient tool for the modelling of impact damage in realistic aerostructures taking into account strain rate effects will provide a powerful tool in the assessment of damage following low and high velocity impact events. This ESR will work closely with another ESR working on the material characterisation, especially in the measurement of strain rate effects under rates relevant to the foreseen industrial applications. The accuracy and efficiency of this numerical approach will be assessed against alternative numerical methodologies and will be validated at a large sub-component level.

Applicants can be from any part of the world, but must meet the eligibility criteria. Primarily, this requires that an applicant must not have resided in Greece for more than a total of twelve months in the last three years prior to taking up the post. The applicant must not have been awarded a PhD and must be in the first four years of his or her research career.

Applicants should also hold an MEng degree (or equivalent) in a relevant discipline such as Mechanical / Aerospace / Materials Engineering. They should also have a strong background in numerical methods for modelling composites at elevated strain rates, as well as a solid grounding in finite element analysis and adequate programming experience.

ICONIC is a network activity and the successful candidates will need to be able to work both independently and as part of a team. He or she will also be expected to travel to partner organisations in other European countries, have excellent communication and presentation skills and the ability to interact with a range of stakeholders. ICONIC will seek to attain a good gender balance in the recruitment of ESRs and the Laboratory of Technology and Strength of Materials, Department of Mechanical Engineering and Aeronautics of University of Patras would like to encourage females to apply.

Applications are invited to be addressed electronically before 30 June 2019, to Prof George Lampeas (email: labeas@mech.upatras.gr).